مسابقه نقاشی روز جهانی سلامت 2017 "افسردگی: بیایید گفتگو کنیم"

نقاشی های دانش آموزان ایرانی برنده در این مسابقه را ببینید

 

مسابقه نقاشی روز جهانی سلامت 2017

موضوع: افسردگی[1]

شعار: گفتگو کنیم[2]

 

شرایط شرکت در مسابقه نقاشی (کلیک کنید)

دانش آموز عزیز

موضوع روز جهانی سلامت امسال "افسردگی" است.افسردگی یک کسالت روحی متداول است که افراد با هر سنی، از هر قشری، و در هر کشوری را مبتلا می‌کند.افسردگی بیماری‌ای است که با غم و ناراحتی ماندگار و ازدست دادن علاقه واشتیاق به انجام فعالیت های عموماً لذت بخش توصیف می‌شود که با ناتوانی در انجام فعالیتهای روزانه برای حداقل دو هفته همراه می‌گردد.

خطرابتلا به افسردگی در صورت مواجه شدن با فقر، بیکاری، وقایع حیاتی ازقبیل مرگ یکی از عزیزان یا قطع یک ارتباط عاطفی، بیماری جسمی، و مشکلات ناشی از مصرف الکل و موادمخدر افزایش می‌یابد. باید بدانیم افسردگی قابل پیش‌گیری بوده و می‌تواند بطور موثر درمان شود. معالجات مذکور شامل گفتاردرمانی یا تجویز دارو یا ترکیبی از هردو می‌باشد.

روزجهانی سلامت 2017 (1396 خورشیدی)

روزجهانی سلامت هر سال در هفتم آوریل[3] جشن گرفته میشود. کارزار روزجهانی سلامت امسال، همه افراد از هر سن و جنسیت و یا وضعیت اجتماعی را هدف قرارداده است. در سازمان جهانی بهداشت تصمیم بر آن شد تا بر روی سه گروه که بطور نامتناسبی از افسردگی تاثیر می‌گیرند تمرکز شود: نوجوانان، زنان در سن باروری (به ویژه پس از زایمان)، و سالخوردگان (بیش از 60 سال).

پوسترهای روز جهانی سلامت امسال را ببینید

نقاشی های برنده در این مسابقه از دانش آموزان ایرانی

 

چرا روی افسردگی تمرکز شده؟

در منطقه ای[4] که ما زندگی می کنیم، حدود 70 تا 80 درصد افرادی که افسردگی را تجربه کرده‌اند، تحت درمان قرار نمی‌گیرند.این اختلاف، شکاف وسیعی است که پرکردن آن تلاش‌ گسترده‌ای لازم دارد و یکی از مهم‌ترین دلایل آن، انگ و برچسبی است که بر اختلال‌های روحی و روانی از جمله افسردگی گذاشته می‌شود. این امر به نابرابری در تخصیص منابع و یا توسعه خدمات کیفیتی برای افراد مبتلا به اختلال روحی منجر می‌گردد.‌باید بر این امر غلبه کنیم تا مطمئن شویم افراد مبتلا و خانواده‌هایشان به خدمات درمانی دسترسی دارند.

زمینۀ موضوعی امسال "گفتگو درباره افسردگی" است که هدف آن، ترویج گفتگو در سطح جامعه درباره حقوق افراد مبتلا به اختلال‌های روحی و روانی، از جمله افسردگی،برای دسترسی به خدمات درمانی با کیفیت و نیز ارتقای آگاهی درباره چگونگی معالجات قابل دسترسی است. صحبت دربارۀ افسردگی چه به شکل فردی باشد مثلاً با عضوی از خانواده، یا یک دوست یا یک فرد متخصص، و چه به شکل جمعی و در مکان‌های اجتماعی باشد مثل مدرسه، محل کار و یا در رسانه‌های خبری، بلاگ‌ها و رسانه‌های اجتماعی، کمک میکند تا تاثیر تبعیض و انگ‌گذاری به حداقل کاهش یافته و نهایتاً افراد بیشتری در جستجوی کمک و یاریخواهند بود.

علائم و نشانه های افسردگی کدام‌اند؟

افراد مبتلا به افسردگی معمولاً تعدادی از علائم زیر را نشان می‌دهند: ازدست دادن انرژی، تغییر در اشتها، اختلال خواب، تشویش و اضطراب، ازدست دادن تمرکز، تردید و دودلی، بی‌قراری، احساس بی‌ارزشی یا گناه یا نومیدی، فکر آزاررسانی به خود و یا خودکشی

برای افراد مبتلا به افسردگی چه میتوانیم انجام دهیم؟

- تصریح کنیم که تنها می‌خواهیم کمک کنیم. بدون اینکه قضاوت کنیم،شنونده باشیم.پیشنهاد حمایت بدهیم.

- درباره افسردگی بیشتر بخوانیم و فرا بگیریم.

- افراد مبتلا را تشویق کنیم تا از کمک افراد متخصص (چنانچه در دسترس باشند) بهره بگیرند. پیشنهاد کنیم تا درهنگام وقت ملاقات، همراه آنها باشیم.

- چنانچه دارو تجویز شد کمک کنیم تا به موقع مصرف شود. صبور باشیم زیرا معمولاً چند هفته طول می‌کشد تا احساس بهبودی حاصل شود.

- کمک کنیم تا وظایف روزمره بطور مرتب و طبق الگوی منظم خواب و خوراک انجام شوند.

- آنها را به تمرین‌های ورزشی و شرکت در فعالیت‌های اجتماعی تشویق کنیم.

- آنها را تشویق کنیم تا بر جنبه های مثبت،بجای جنبه های منفی تمرکز کنند.

- چنانچه درمورد آزار رساندن به خود فکر می‌کنند، یا تاکنون به انجام آن مبادرت کرده‌اند، آنها را تنها نگذاریم. از مراکز خدمات اورژانس یا از یک متخصص مراقبت سلامت، کمک‌ بیشتری طلب کنیم. در همین حال، داروها و اشیاء تیز و برنده و سلاح‌های گرم را از دسترس آنها دور کنیم.

- ضمناً از خودمان هم غافل نباشیم. سعی کنیم راه‌های کسب آرامش را بیابیم و به انجام کارهای مورد علاقه خود ادامه دهیم.

دانش آموز عزیز: از شما دعوت می‌شود این مفاهیم را از طریق مسابقه نقاشی بیان و اظهارکنید.

شرایط شرکت در مسابقه نقاشی را بخوانید (کلیک کنید)

نقاشی های دانش آموزان ایرانی برنده در این مسابقه را ببینید

 

Designed by: Farid Karimzadeh