16 فروردین 1396

روز جهانی سلامت همچون سالهای قبل با پیام مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت به این مناسبت همراه است:

" افسردگی یک بیماری ناتوان کننده است که در آن افراد مبتلا از غمناکی طاقت فرسا رنج برده، علاقه شان را به فعالیت هایی که قبلا از ان لذت می بردند از دست داده و انجام فعالیت های روزانه برایشان سخت می شود. در حال حاضر300 میلیون نفر در جهان دچار افسردگی هستند. این بیماری می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، اما افرادی که متاثر از بحران های انسانی و یا جنگ ها بوده و یا تحت تاثیر نیروی قهریه آواره شده اند، آسیب پذیرتر می باشد...." (متن کامل پیام)

 

13 اسفند 1395 روز جهانی شنوایی است.موضوع هدف امسال، "اقدام برای توقف ناشنوایی با سرمایه گزاری صحیح و عاقلانه" خواهد بود.
 اطلاعات بیشتر (به انگلیسی)

شهریور ماه 1395
همایش دیپلماسی جهانی سلامت با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز سازمان جهانی بهداشت طی روزهای 24 الی 26 مردادماه در تهران برگزار گردید.
دیپلماسی جهانی سلامت از نگاه سازمان جهانی بهداشت (به انگیسی) 
 

مرداد ماه 1395
آرمان های توسعه پایدار شامل هفده موضوع به شرح زیر میباشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید... 
 

 

 

اردیبهشت ماه 1395
پیام دکتر ثمین صدیقی، نماینده سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز جهانی مبارزه با مالاریا. متن کامل پیام...

اردیبهشت ماه 1395
حضور دغتر کشوری سازمان جهانی بهداشت در سالن ملل نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از پانزدهم تا بیست و پنجم اردیبهشت ماه 1395 . بیشتر بدانید...

 

فروردین ماه 1395
پوسترهای سازمان جهانی بهداشت در رابطه با دیابت به فارسی ترجمه شده و در گالری عکسها موجود میباشد. بیشتر ببینید...

 

اسفند ماه 1394
دانشگاه علوم پزشکی تهران پنجاهمین سال تاسیس دانشکده بهداشت را با برگزاری اولین کنفرانس بین المللی "توسعه پایدار سلامت" در روزهای پنجم و ششم اردیبهشت 1395 جشن خواهد گرفت. برای دریافت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

دانلود پوستر در سایز اصلی (پی دی اف - 2.4 مگا بایت)

بهمن ماه 1394
آخرین اطلاعات و توصیه های سازمان جهانی بهداشت در مورد بیماری ویروسی زیکا در نشانی زیر قابل دسترسی می باشد (کلیک کنید.) این اطلاعات به زبان فارسی نیز ترجمه شده است.
 

آبان ماه 1392
امسال از طرف سازمان جهانی بهداشت، جایزه بنیاد شوشا به دکتر محمدرضا محمدی مدیر مرکز تحقیقات سلامت روان در دانشگاه علوم پزشکی تهران اعطا شد. این جایزه به منظور قدردانی از تللاشهای دکتر محمدی در زمینه سلامت عمومی خصوصاً سلامت روان کودکان و نوجوانان به ایشان اهدا گردید. اطلاعات بیشتر (به انگلیسی) ...

آبان ماه 1392
سازمان انتقال خون ایران (IBTO) به عنوان "مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت" در زمینه تحقیقات و آموزش ایمنی فراورده های خونی انتخاب گردید. اطلاعات بیشتر (به انگلیسی) ...

مهرماه 1392
از سوی دفتر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، یک دوره مسابقه نقاشی پیرامون موضوع فعالیت های فیزیکی و بدنی با عنوان
Move 4 health برگزار میگردد.  سن مجاز برای شرکت در این مسابقه از 8 الی 18 سال بوده و افراد از تمامی کشورهای این منطقه از جمله جمهوری اسلامی ایران میتوانند با ارسال آثار خود به دفتر این سازمان در مسابقه مذکور شرکت نمایند. آخرین روز ارسال آثار بیستم نوامبر سال جاری (29 آبانماه 1392) خواهد بود. اطلاعات بیشتر (به انگلیسی) ...

خرداد 1392
روز جهانی بدون دخانیات 1392: ممنوعیت تبلیغات دخانیات برای حفاظت از جوانان- دهم خرداد هر سال ، سازمان جهانی بهداشت در ایران با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دیگر همکاران داخلی مراسمی در این زمینه برگزار میکنند تا با یادآوری مخاطرات و اثرات استفاده از تنباکو ، بر سیاستگزاری موثر بر کاهش مصرف دخانیات تاکید گردد.


ویدئوی کوتاه سازمان جهانی بهداشت بر علیه تبلیغات دخانیات در جهان

امسال وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در روز نهم خرداد سالجاری تحت موضوع ممنوعیت تبلیغات دخانیات و حمایت تبلیغاتی این مراسم را برگزار کرده و با برنامه ریزی یک هفته ای با موضوعات فرعی برای هر روز در این هفته بر اهمیت موضوع اصلی امسال تاکید نمود. متن کامل به انگلیسی...
 

 

اردیبهشت 1392
نوزدهم اردیبهشت ماه سالجاری، روز جهانی مالاریا طی مراسمی در بندرعباس مرکز استان هرمزگان گرامی داشته شد. در این مراسم جمعی از مقامان کشوری به همراه کارشناسان داخلی و خارجی و متخصصانی از سازمان جهانی بهداشت و برنامه توسعه سازمان ملل نیز حضور داشتند.
اطلاعات بیشتر (به انگلیسی) ...

 

فروردین 1392
امسال در یک همکاری مشترک با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، سازمان جهانی بهداشت ، روز جهانی سلامت را با شعار "فشار خونخود را کنترل کنیم تا کنترل زندگی خود را بدست بگیریم". تم فراخوانی عمومی و جهانی امسال شامل هاپرتنشن یا فشارخون بالا است. در هفته سلامت که بین هفدهم الی بیست و سوم فروردین برگزار گردید، فعالیتهای متعددی در زمینه افزایش آگاهی عمومی از فشارخون بالا و عواقب آن و همچنین اهمیت اندازه گیری و کنترل فشارخون صورت گرفته است. همچنین دکتر رخشانی معاونت محترم سلامت در وزارت بهداشت .از راه اندای برنامه کنترل و مراقبت فشارخون خبر داد.  در مراسم روز جهانی سلامت امسال همچنین کودکان و نوجوانان برنده مسابقه نقاشی سالانه WHO جوایز خود را از دریافت نمودند.

Opening ceremony of World Health Day 2013 in Islamic Republic of Iran

 

آذرماه 1391
روز جهانی مبارزه با ایدز طی مراسمی با حضور نماینده ساطمان جهانی بهداشت و جمعی از مقامات و دست اندرکاران سلامت و بهداشت برگزار گردید. جزئیات بیشتر (به انگلیسی) ...

 

اسفند 1390
به منظور گسترش همکاری های دوجانبه فیمابین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با سازمان جهانی بهداشت و به دعوت دکتر علاء الوان، مدیر منطقه مدیترانه شرقی، در تاریخ 3 اسفند 1390 خانم دکتر وحید دستجردی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راس یک هیئت از مقامات وزارت بهداشت از دفتر منطقه مدیترانه شرقی در قاهره بازدید به عمل اورد.
متن رسمی سازمان جهانی بهداشت (به انگلیسی)

بهمن ماه 1390
دکتر علاء الوان مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، در ابتدای ماه جاری از جمهوری اسلامی ایران بازدید به عمل آورد. این بازدید دو روزه به دعوت خانم دکتر مرضیه وحید دستجردی وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی صورت پذیرفت و شامل ملاقات با مقامات در عرصه های مختلف سلامت و آگاهی از پیشرفت های حاصله در این زمینه ها بوده است.

فروردین 1390
دفتر کشوری سازمان جهانی بهداشت در راستای همکاری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در برگزاری مراسم روز جهانی سلامت، با برپایی غرفه در نمایشگاه "هفته سلامت" نیز شرکت فعال داشته و همچنین دانش آموزان برنده ی مسابقه بین المللی نقاشی امسال نیز جوایز و تقدیرنامه های خود را در خلال مراسم هفته سلامت دریافت کردند. نقاشیهای برنده

 

آذرماه 1389

در مراسمی که با حضور وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی و نماینده دفتر سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران و دیگر مقامات ذیربط به مناسبت روز جهانی مبارزه با ايدز در محل دانشکده علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران برگزار شد، پیام مدير منطقه مديترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت به این مناسبت قرائت گردید. ترجمه متن پیام به فارسی ، متن اصلی پیام به انگلیسی،  عکس های مراسم .

 

تیرماه 1389

کارگاه آموزشی توسعه سیستم های سلامت برای مدیران ارشد بخش سلامت کشور توسط دفتر منطقه ای و کشوری سازمان جهانی بهداشت و با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و همچنین دانشگاه علوم پزشکی تهران در تاریخ 21 الی 23 تیرماه 1389 برگزار گردید. در این کارگاه سعی گردید با ارائه جدیدترین مقالات و ارائه های مرتبط با توسعه سیستم های سلامت توسط کارشناسان بین المللی سازمان جهانی بهداشت، ضمن ارتقای این مبحث در ایران، تازه های این علم در سطح جهانی و منطقه ای با سطح مدیریت ارشد سلامت کشوری درمیان گذاشته شود. قبل از این کارگاه و در همین مکان، کارگاه یک روزه دیگری در تاریخ 20 تیرماه نیز برای روءسای دانشگاههای علوم پزشکی برگزار گردید. بمرور عکس ها

 

فروردین 1389

روز جهانی بهداشت 2010 و هفته سلامت در ایران:  در این مراسم که روز یکشنبه 22 فروردین در سالن همایش های رازی برگزار گردید، آقای دکتر رحیمی معاون اول محترم رئیس جمهور، سرکار خانم وحید دستجردی وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی، آقای مهندس محصولی وزیر محترم رفاه، آقای دکتر حاجی بابایی وزیر محترم آموزش و پرورش ، دکتر آمبروجیو ماننتی نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، خانم کنسوئلو ویدال نماینده مقیم سازمان ملل در ایران به همراه جمعی از مقامات و مسئولین و همچنین تعدادی از سفرا و مقامات بین المللی حضور داشتند.

در ابتدای مراسم ضمن خوش آمد گویی توسط آقای دکتر آقاجانی از دفتر وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی، تعدادی از "دوستداران سلامت" لوح تقدیر دریافت کردند. سپس فیلم کوتاهی در رابطه با موضوع سلامت و شهرنشینی (به عنوان تم اصلی روز جهانی بهداشت در سال 2010) به نمایش درآمد. پس از آن آقای دکتر رحیمی معاون اول محترم رئیس جمهور طی سخنانی بر اهمیت نقش سلامت در زندگی شهری تاکید کرده و به دستاوردهای حاصل شده در این رابطه اشاره نمودند. سپس پیام دکتر جزایری مدیر منطقه ای شرق مدیترانه WHO توسط دکتر ماننتی نماینده این سازمان در ایران قرائت گردید.

پس از قرائت پیام، مجموعه منتخبی از نقاشی های ارسالی دانش آموزان ایرانی به مسابقه بین المللی نقاشی WHO برای حضار نمایش شد. سپس تنی چند از مسئولین و افراد فعال در رابطه با شهر و سلامت از دست مقامات فوق الذکر لوح تقدیر دریافت کردند. پس از آن آقای مهندس محصولی وزیر محترم رفاه، آقای دکتر حاجی بابایی وزیر محترم آموزش و پرورش و سرکار خانم دکتر وحید دستجردی وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی به ترتیب سخنانی ایراد نمودند. سپس گروهی از دانش آموزان مدرسه ابتدایی "شهید علی گل" منطقه 7 تهران به اجرای سرود پرداختند.

در پایان مراسم تعدادی از منتخبین دانشگاههای علوم پزشکی، سازمانها و موسسات فعال در حیطه سلامت نیز لوح تقدیر دریافت نمودند.

عکسهای مراسم روز جهانی بهداشت 2010 و هفته سلامت

 

فروردین 1389

بازدید سفیر بین المللی و همچنین مشاور منطقه ای سازمان جهانی بهداشت از ایران: خانم آنا کاتالدی سفیر سازمان جهانی بهداشت در زمینه بیماری سل همراه با دکتر آکیهیرو سیتا، مشاور منطقه ای (بیماری سل) این سازمان برای انجام بازدیدهای بین المللی پس از پاکستان، در تاریخ 20 فروردین 1389 از جمهوری اسلامی ایران دیدن کردند. هدف از این سفر، آشنایی با سیستم مراقبت و کنترل و درمان بیماری سل در این دو کشور بوده است. در پایان این سفر چند روزه، یک کنفرانس خبری با حضور خبرنگاران رسانه های داخلی در محل سازمان جهانی بهداشت برگزار شد.

 

اسفندماه 1388

مراسم اهدای جوایز مسابقه عکاسی "اهداف توسعه هزاره" یکشنبه 23 اسفندماه برگزار گردید. در این مراسم که با حضور سرکار خانم کنسوئلو ویدال، نماینده مقیم سازمان ملل در جمهوری اسلامی ایران، دکتر آمبروجیو ماننتی نماینده سازمان جهانی بهداشت و نیز جمعی از افراد و کارشناسان سازمانها در فرهنگسرای خاوران برگزار شد، خانم ویدال و آقای دکتر ماننتی ضمن تشکر و قدردانی از شرکت عکاسان و علاقمندان از سراسر کشور در این مسابقه، جوایز برندگان اول، دوم  و سوم  این مسابقه را به نفرات ذیل اهدا نمودند:

- برنده جایزه اول: آقای جمشید فرج وند از بوکان

- برنده جایزه دوم: آقای لقمان رحیمی از خراسان شمالی

- برنده جایزه سوم: آقای امین نظری از اهواز

علاوه بر این، در مراسم فوق به نوزده عکاس دیگر نیز لوح تقدیر اهدا شده و از انان قدردانی به عمل آمد. همچنین تعداد 34 عکس به عنوان عکسهای برگزیده در نگارخانه فرهنگسرای خاوران به نمایش در آمده است. نمایشگاه عکسهای فوق الذکر تا پایان وقت اداری پنجشنبه 27 اسفند برای بازدید عموم  برگزار میباشد. عکسهای مراسم اهدای جوایز در گالری عکسها موجود می باشد.

 

 

اسفندماه 1388

نقشه تعاملی فعالیت های شهرهای جهان در روز جهانی سلامت

صفحه خاص موضوع امسال روز جهانی سلامت با عنوان "1000 شهر، 1000 زندگی" در وب سایت اصلی سازمان جهانی بهداشت فعال گردید. این بخش شامل نقشه تعاملی جهان و کشورهای ثبت نام کرده در "حرکت جهانی برای شهرهای سالمتر" و همچنین شهرهای واردشده  در این برنامه، به همراه برنامه های پیش بینی شده برای هر شهر به مناسبت روز جهانی بهداشت و هفته سلامت می باشد. تاکنون 210 شهر از 49 کشور برنامه های خود را ثبت کرده اند. در این فهرست، 39 شهر از جمهوری اسلامی ایران ثبت و به روز شده اند. برای اطلاعات بیشتر می توانید روی پیوند ذیل کلیک کنید:

 1000cities.who.int

 

 

 

اسفندماه 1388

 

اخبار مسابقه عکاسی  "اهداف توسعه هزاره" سازمان ملل : برندگان مسابقه عکاسی به شرح زیر اعلام میگردد:

 

جایزه سوم:

آقای امین نظری

جایزه دوم:

آقای لقمان رحیمی

جایزه اول:

 آقای جمشید فرج وند

 

برای مشاهده فهرست اسامی کامل شامل داوران، برندگان اول تا سوم و همچنین عکس های منتخب اینجا کلیک کنید

 

نمایش عکسهای منتخب

 

مراسم اهدای جوایز مسابقه عکاسی " اهداف  توسعه هزاره " به برندگان فوق و همچنین اهدای تقدیرنامه به عکسهای منتخب، روز یکشنبه 23 اسفند، در فرهنگسرای خاوران برگزار خواهد شد.

 

 

 

بهمن ماه 1388

 مسابقه نقاشی به مناسبت روزجهانی بهداشت برای سال 2010 با موضوع زیر برگزار می گردد (فرم شرکت در مسابقه)

مهلت ارسال نقاشی ها به این دفتر به پایان رسید

 

فهرست اسامی دانش آموزان ایرانی برنده مسابقه نقاشی روز جهانی سلامت 2010

 

شهرنشینی و سلامت   هزار شهر، هزار زندگی

 

 

7 آوریل  2010 (18 فروردین 1389) سازمان جهانی بهداشت، روز جهانی بهداشت در سال 2010  را با موضوع شهرنشینی و سلامت در سراسر جهان جشن خواهد گرفت. برنامههای روز جهانی بهداشت در سال 2010 تاكيد بر سلامت در شهرها و نواحی شهری داشته و هدف آن بهبود سلامت و استانداردهای زندگی در جوامع شهری میباشد. مسابقه نقاشی امسال نیز بر همین موضوع تاکید دارد. ادامه ...

فهرست اسامی دانش آموزان ایرانی برنده مسابقه نقاشی روز جهانی سلامت 2010

 

 

 

آذرماه 1388

راهبرد همکاری کشوری (CCS) برای جمهوری اسلامی ایران 2014 - 2010

چهاردهمین دور برنامه ریزی مشترک دو سالانه وزارت بهداشت و سازمان جهانی بهداشت

 

آذرماه 1388

 

مهلت دریافت مدارک برای مسابقه عکاسی " اهداف  توسعه هزاره "  به اتمام رسیده ، اخبار بعدی از طریق همین سایت به اطلاع شما خواهد رسید.

 

 

مرداد 1388

 

 

 

A(H1N1)سوالات متداول در خصوص آنفلوانزای

 

 

راهنمای شستن دست برای پرسنل بهداشت و درمان

پنج مرحله مهم برای بهداشت دستهای شما (برای پرسنل بهداشت و درمان)

برای حفاظت خود در برابر انفلوانزای A(H1N1) چه کاری میتوانم انجام دهم؟  راه اصلی انتقال ویروس انفلوانزای جدید A(H1N1)  مشابه آنفلوانزای فصلی است: از طریق قطرات ریزی که از خود ترشح میکنیم (هنگام صحبت کردن، عطسه کردن، یا سرفه کردن). شما میتواید با پرهیز از تماس نزدیک با افراد دارای علائم  مشابه آنفلوآنزا از ابتلای به این بیماری اجتناب کنید. برای این کار کافی است در صورت امکان فاصله ای حداقل یک متری را با افراد در هنگام صحبت یا غیره حفظ نموده و موارد ذیل را رعایت فرمائید:

راهنمای فارسی وزارت بهداشت درباره آنفلوانزای A-H1N1

 

آیا استفاده از ماسک تاثیری دارد؟ سازمان جهانی بهداشت چه توصیه ای می کند؟ اگر شما بیمار نیستید، لازم نیست از ماسک استفاده کنید. اگر از فرد بیمار مراقبت میکنید، میتوانید در هنگام تماس نزدیک با او از ماسک استفاده کنید و پس از آن بلافاصله ماسک را دور انداخته و دست های خود را بشوئید. اگر بیمار هستید و مجبور به خروج از منزل و مجاورت با دیگران هستید، دهان و بینی خود را بپوشانید. استفاده صحیح از ماسک در تمام موارد اهمیت حیاتی دارد در حالی که استفاده نادرست از آن احتمال سبب گسترش توزیع آلودگی می گردد.

توصیه ها درباره استفاده از ماسک (PDF)

 

چگونه بدانم به آنفلوانزای A(H1N1) مبتلا شده ام؟ بدون کمک پزشکی؛ شما قادر به تشخیض تفاوت بین آنفلوانزای فصلی با  آنفلوانزای A(H1N1) نخواهد بود. علائم ظاهری برای تشخیص آن مشابه ویروس های فصلی بوده و شامل تب، سرفه، سردرد، دردهای بدن، گلودرد و آب ریزش بینی میباشد. فقط پزشک متخصص امر و یا مسئولان در مراکز سلامت میتوانند مورد ابتلا به بیماری آنفلوآنزای A-H1N1 را تائید کنند.

 

اگر احساس بیماری کردم چه باید بکنم؟  اگر احساس بیماری همراه با تب بالا، سرفه، و یا گلودرد داشتید:

راهنمای فارسی برای آنفلوانزای H1N1

 

اگر احساس بیماری کردم آیا میتوانم از ضدویروس استفاده کنم؟  خیر. شما فقط هنگامی میتوانید از ضدمیروس هایی مثل Tamiflu یا Oseltamivir استفاده کنید که متخصص مربوطه تجویز کرده باشد. افراد نباید بدون نسخه به منظور محافظت و یا مقابله با بیماری انفلوانزای جدید اقدام به خرید داروها بکنند. همچنین از خرید دارو از طریق اینترنت خودداری کنند.

 

 

شیر دادن نوزادان چطور؟  آیا باید آن را متوقف کرد؟ خیر، مگر متخصص شما توصیه کرده باشد. مطالعات روی دیگر انواع آنفلوانزا نشان داده است شیردادن مادر به احتمال خیلی زیاد برای کودک محافظت کننده است. همراه با شیردادن، مواد ایمن کننده مفیدی وارد بدن کودک شده و این امر مخاطره و ریسک ابتلا به بیماری های تنفسی را کاهش میدهد. شیردادن مادر بهترین تغذیه برای نوزادان را فراهم کرده و سامانه دفاعی آنها را در برابر بیماریها تقویت می کند.

 

چه موقع شخص باید به دنبال مراقبتهای پزشکی باشد؟ اگر شخص دچار مشکلات تنفسی و یا تنگی نفس باشد، و یا تب بیش از سه روز ادامه یابد میبایست مراقبتهای پزشکی و بالینی را اعمال نمود. والدین بیماران کودک و یا نوجوان، در صورت مواجهه با بی اشتهایی، سختی در تنفس، تب طولانی وبا تشنج باید به سرعت مراقبتهای بالینی پزشکی را شروع کنند.

مراقبتهای حمایتی در منزل از جمله استراحت، نوشیدن زیاد مایعات، و استفاده از مسکن ها برای رفع دردها در اغلب موارد کفایت می کند ( به منظور پرهیز از سیندروم Reye، مسکن های غیر آسپرین  برای کودک و نوجوان بیمار استفاده شود).

 

آیا میتوانم سر کار بروم، اگر آنفلوانزا داشتم اما حال کلی ام خوب بود؟ خیر، چه آنفلوانزای فصلی و چه آنفلوانزای A داشته باشید، در مدتی که علائم دارید میبایست در خانه بمانید و از کار دوری کنید. این احتیاطی است که در مورد همکاران خود و دیگران انجام میدهید.

 

آیا میتوانم به مسافرت بروم؟ خیر، اگر حال ناخوشی دارید یا دارای علائم آنفلوانزا هستید، نباید مسافرت کنید. اگر درمورد وضعیت سلامت خود اطمینان ندارید با پزشک خود مشاوره کنید.

 

آیا به طور کلی مسلفرت کردن ایمن هست؟ بلی، سازمان جهانی بهداشت به خاطر آنفلوانزای A محدودیت در سفرها را توصیه نمی کند. امروز سفرهای جهانی بسیار معمول بوده و هر روز تعداد زیادی از مردم در سراسر جهان برای فراغت و یا تجارت جابجا می شوند. محدودیت در سفرها تاثیر ناچیزی در جلوگیری یا کاهش گسترش بیماری دارد، اما اثر شگرفی در به هم ریخته گی جامعه جهانی خواهد داشت. حضور آنفلوانزای A تاکنون در نقاط مختلف جهان تائید شده و مسئولین بین المللی سعی در به حداقل رساندن تاثیر این همه گیری در سراسر جهان دارند، آن هم از طریق شناسایی سریع موارد، و فراهم کردن معالجات لازم ، نه با محدود کردن سفرها. اگرچه شناسایی علائم و نشانه های آنفلوانزا در مسافران میتواند به ردیابی مسیر آنفلوانزا کمک کند، اما گسترش آن را متوقف نمی کند. انتقال بیماری از فرد بیمار به دیگران، هنگامی صورت میگیرد که هنوز در بیمار اول علائمی مشاهده نمی شود. تحقیقات علمی بر پایه مدلهای ریاضی نشان میدهد محدود کردن مسافرتها تاثیر کم یا ناچیزی در توقف گسترش بیماری دارد. سوابق تاریخی از شیوع های قبلی آنفلوانزا و همچنین تجربیات مرتبط با بیماری سارس این نکته را تائید میکنند.

 

آیا سازمان جهانی بهداشت بطور کلی پایش در مبادی وروی و خروجی کشور (از جمله فرودگاهها) به منظور شناسایی افراد بیمار در بین مسافران را توصیه می کند؟ خیر، این سازمان اعتقاد ندارد که سیستم پایش مبادی ورود و خروج تاثیر عمده ای در جلوگیری از انتشار این بیماری داشته باشد. البته مقررات کشوری از تصمیمات مسئولین در سطح ملی و در پاسخ به مخاطرات بهداشت عمومی و تحت تنظیمات  بین المللی بهداشت در سال 2005 وضع میشود. کشورهایی که مقررات سختگیرانه ای در زمینه ترافیک بین المللی را اجرا میکنند ( از جمله تاخیر انداختن مسافران به مدت چندین ساعت یا جلوگیری از ورود و خروج مسافران ) باید دلایل و مستندات اقدامات خود را به WHO ارائه کنند. این سازمان مقررات مزبور را در تمامی کشورهای عضو، پیگیری می کند. در هر صورت و تحت هر شرایط، با مسافران میبایست با احترام و منطبق بر حقوق اساسی شان رفتار شود.

 

وقتی در حال مسافرت هستم، چگونه میتوانم در برابر آنفلوانزای A-H1N1 از خود حفاظت کنم؟ افراد بیمار باید برنامه سفر خود را به تعویق بیاندازند. مسافرانی که هنگام بازگشت به کشور خود بیمار هستند باید مساله را با پزشک یا مسئول درمانی خود در میان بگذارند. افراد در هنگام سفر با انجام تمرینات ساده پیشگیرانه مربوط به موقع مسافرت میتوانند از خود و دیگران محافظت کنند.

 

پیوندها: